Séramóra Karácsony- 4. állomás
séramóra karácsony
4. állomás
4. állomás
Református egyház bazárépülete - Pagony
A QR-kód a Pagony Könyvesbolt bejáratától – ha szemben állunk – balra eső kandeláberen van, amely az útbaigazító információs tábla mellett áll.
Az állomás GPS koordinátái: 46°54’27.0″N 19°41’33.1″E

Inkább meghallgatnád? Íme:
Karácsonyi ajándékok
Bóka Zsigmond fűszer- és gyarmatáru kereskedéséhez érkeztünk.
Bóka Zsigmond 1863 óta állt a kecskeméti vásárlók szolgálatára a református bazárban található üzletében. Fűszer-és gyarmatáru kereskedésében a permetezéshez szükséges alapanyagoktól bizonyos orvosságokon, szeszeken, teán, mézen át a gyógyvizekig rengeteg érdekességgel állt a betérők rendelkezésére.
Az üzlet kedvező, központi elhelyezkedése miatt kedvelt találkozási pontnak számított, ahol könnyen összegyűltek az emberek, előfordult, hogy a vásárlás közben nagy jelentőségű ügyekről is döntöttek a városatyák.
Bóka Zsigmond fia, Gyula vette át az üzletet, aki az 1930-as évekig vezette is a virágzó vállalkozást.
De milyen üzletekbe nézhetünk még be a környéken, ha nem rovarirtó szert szeretnénk ajándékba venni?
Már Mikulásra megindult a kirakat-verseny (1930-ban több, mint 100 üzlet vett részt egy ünnepi kirakat-versenyen), hogy minél több nézelődő kapjon kedvet a vásárláshoz.
A háborús évek sem akadályozták az ajándékozást, csak a meglepetések típusai változtak: a tank, a játékfegyver lett a sláger:
„Közeledik a Mikulás. Kedves hagyomány alapján szent Miklós püspök névünnepén ajándékokkal halmozzák el egymást az emberek. Főleg a kisgyermekek aratnak ilyenkor. Számukra sok-sok meglepetést rejt a Mikulás puttonya és ajándékokkal teli zsákja. […]
MIT REJT A SZÍNES SZTANIOLPAPÍR
Végiglátogattuk az üzleteket és érdeklődtünk, hogyan oldották meg a Mikulás-kirakatok feldíszítését.
— Mint minden évben— kapjuk a választ az egyik üzletben — most is figurák, bonbonok és a szaloncukrok iránt van a legnagyobb kereslet. Amikor vevő lép be, első szava, van-e csokoládé Mikulásunk. Mindenki eredeti csokoládét keres. Egyeseknek még akad valódi, pótanyag nélküli csokoládéja, de a figurák legnagyobb része természetesen más anyagokból készül.
Valóban. A kirakatokban különösen sok fából, posztóból és papírból készült alakokat látunk.
— Mi van hát akkor a sztaniólpapir alatt? — kérdezzük kíváncsian.— Legnagyobb részük csokoládés kávé fondantból készül, kitűnő krémanyag, amely figurákba formálva próbálja helyettesíteni a valódi csokoládét. Gyártanak még ostyából, szójabab, maláta és őrölt mogyoró keverékből is Mikulás-alakokat.[…]
MIKULÁSRA TANKOT
Sokan keresik fel már most a játékkereskedéseket és csokoládé-Mikulás helyett önműködő repülőt, tankot, meg légvédelmi ágyút vásárolnak a gyermekeknek. Vásárolnak mellé természetesen cukrot is. Különösen a szaloncukor iránt van nagy érdeklődés. […] Mint a kereskedők mondják, ez is a csokoládéhiánnyal van összefüggésben.”
(Kecskeméti Közlöny, 1941. december)
De a lényeg: Itt nincs krampusz!
„A kecskeméti cukorka üzletek kirakatai már túlnyomórészt Mikulás-napi díszt öltöttek. Ha az ember a korzón végigsétál, négy-öt olyan kirakatot talál egymásután, amelyek a Mikulás-nap hangulatát árasztják maguk körül. Ott látjuk […] a batyuja alatt görnyedező, hosszú fehérszakállú Mikulás-apót, Szent Miklós püspök jóságos, szeretetteljes figuráját, a cukrokkal, csokoládéval telerakott csizmákat, cipőket, papucsokat, fényes piros átlátszó papírba csomagolt ízléses dobozkákat és még sok más megvalósult ötletét a Mikulás-napi találékonyságnak.
Csak éppen a Krampusz nincs sehol. Vörösképű, feketeszarvú, hosszúnyelvű, vigyorgó ördög figurája eltűnt a kirakatokból. Reméljük, örökre. Nem hiányzik senkinek. Isten vele, Krampusz!
(Kecskeméti Közlöny, 1935. december)
Játék!
Mit gondolsz, milyen hangokat hallhatott egy járókelő, aki ajándékokat keresett a városban száz évvel ezelőtt?
Hallgasd meg őket! Mik lehetnek ezek?
(Az oldal alján találod a megoldásokat.)
A játék megoldásai:
1. Ló halad végig a macskaköves utcán.
2. Az ifjú segéd felsöpri a boltot és a bolt előtti járdát.
3. Bóka úr becsomagolja a vevő számára a megvásárolt árut.
4. A bejárati csengő megszólal, vásárlók érkeznek.
5. Bóka úr ebédszünetre megy, bezárja addig az üzletet.
6. Egy hölgy halad el a bolt előtt, kopog a kövezeten a cipője, megnézi a bolt kirakatát.