Állati Kecskemét
Állati Kecskemét
Állatkereső kincsestérkép leírások, érdekességek, megoldások
Szent Ferenc – Barátok temploma udvara
Kecskemét legrégebbi épülete a Barátok temploma, azaz a Szent Miklós templom. A Barátok temploma elnevezés arra utal, hogy sokáig ferencesrendi szerzetesek, azaz ferences barátok használták. A ferences rendet Szent Ferenc alapította, az ő szobra látható a templom virágoskertjének közepén. Szent Ferencről számos legenda terjedt el: például az, hogy prédikált az állatoknak is, akik értették a szavait. Ezért gyakran ábrázolták állatokkal, elsősorban madarakkal.
Rejtvény: Mi ül Szent Ferenc karján?
Megfejtés: Madár/Galamb.
Emlék/tár/tér
Az Emlék/tár/térben vagyunk. Az oszlopokon domborműves, azaz kidomborodó mintájú kerámialapokon Kecskemét emlékeit látjuk. Köztük többször találkozunk a város címerével és címerállatával.
Játék: Mi a város címerállata? Keress egyet és a zsírkrétával satírozd át a térkép üresen hagyott közepére!
Rejtvény: Számold meg, hogy ezen a kis téren hányszor találkozol a címerállattal!
Megfejtés: Kecske, 11-szer bukkannak fel

Címerdomb
Az építmény első változata Nulla kilométerkő néven készült el. Mikor a most látható címerdombbá alakították át, a megye hat városának (akkor, 1984-ben) címerével egészítették ki (Baja, Kalocsa, Kiskunhalas, Kiskunfélegyháza, Kiskőrös és Kecskemét). A címerdomb talapzatát körbe vevő sugarak 176 db település, köztük Kecskemét testvérvárosai távolságát mutatja. Nem mellesleg csúszkálásra is kiválóan alkalmas.
Rejtvény: Melyik állatok nem szerepelnek egyik címeren sem? (Másszatok fel és járjátok körbe!)
Nyúl, kígyó, hal, unikornis, bolha, szarvas, ló, kecske, gólya, elefánt.
Megfejtés:
Baja – kígyó
Kalocsa – gólya, kígyó
Kiskunhalas – hal
Kiskunfélegyháza – nincs állat
Kiskőrös – szarvas
Kecskemét – kecske
Így a félkövérrel szedett állatok nem szerepelnek a címereken:
Nyúl, kígyó, hal, unikornis, bolha, szarvas, kecske, gólya, elefánt.
Egykori Takarékpénztár, ma Magyar Nemzeti Bank
Az épület ugyanúgy banknak épült 150 évvel ezelőtt (pontosan 1874-ben), mint ahogy ma is az működik benne. Tervezője pedig az a Pártos Gyula volt, aki a Városháza tervezésében is részt vett. Főbejáratának boltívei között egy-egy méhkast, rajtuk pedig méheket találunk. Látjátok ti is?
Rejtvény: Vajon mi az oka annak, hogy a bankok épületét rendszeresen méhekkel, méhkas motívumával díszítették? A méhek egy jellemző tulajdonságából ered ez a szimbólum. Segítségképp felsorolunk három “méhes” közmondás, amiből csupán egy a helyes.
Kicsi a méh, de erős.
Szorgos, mint a méh.
Nincs otthon a méhkirálynő, cincognak a dolgozók.
Megfejtés: A méh a szorgalom, a gyűjtögetés szimbóluma. Ahogy a méh gyűjtögeti a nektárt a méhkasba vagy kaptárba, amiből aztán méz lesz, úgy gyűjtögetjük és tároljuk mi is a pénzt a bankban.
Békás szökőkút
Szemők Zsuzsanna tervei alapján készült el a szobor, aminek kislány figuráját 2015.12.13-án keresztelte az önkormányzat Lucának, majd rajta is maradt a név.
Az öt bronz teknős a régi békás szökőkútban élő mocsári teknősöknek állít emléket. Már nincsenek benne igazi teknősök, hiszen védett állatok!
Játék: Mérjétek le, hogy hány másodperc alatt folyik le egy falevél a békáig!/Készítsetek egy képet róla, ti milyen szobrok lennétek!
Megfejtés: Átlagosan 10 másodperc. Nektek mi a rekordotok?

Takarékbank
Ez a legfiatalabb épület a sétán, “csupán” 37 éves (1985-ben készült el). Az épület tervezésekor figyelembe vették a mellette álló, több mint 100 éves, szecessziós stílusú Luther-palotát, és a Főtér túloldalán álló, szintén szecessziós Református Újkollégium épületét.
Rejtvény: Ezek az állatalakú, a pécsi Zsolnay-gyárban készült kerámia, azaz mázas, kiégetett agyag épületdíszek főtéri épületekről származnak. De melyik van vajon ezen az épületen?
Segítség: Járjátok körbe a földszint sarki részét, és keressétek nagyjából térdmagasságban!
Megfejtés: Cica.